Analiza składu ciała

  • Adam Właszczuk

  • Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Analiza składu ciała dokonywana jest na profesjonalnym urządzeniu TANITA MC-780 P MA, w którym zastosowana została technologia Multi Frequency, która wykorzystuje metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA). Analiza składu ciała metodą BIA wykorzystuje zjawisko występowania różnego oporu elektrycznego (impedancji) w tkankach, który zależy między innymi od zawartości w nich wody. Dzięki temu oznaczyć można ilość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, całkowitej ilości wody i tkanki kostnej (nie jest to jednak badanie przeznaczone do diagnozowania osteoporozy). Dodatkowo, dzięki specjalnym algorytmom, wyliczony zostaje także wiek metaboliczny organizmu i jego podstawowa przemiana materii (PPM). Analiza wszystkich komponentów składu ciała trwa około 20 sekund. Bioimpedancja elektryczna jest bezpieczna dla organizmu – prąd nie powoduje podrażnienia nerwów ani mięśnia sercowego. Do tej pory nie odnotowano żadnych działań niepożądanych związanych z analizą składu ciała metodą BIA.

Jak przygotować się do badania?

Analiza składu ciała metodą BIA jest bardzo dokładnym badaniem, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. 

Na badanie należy przyjść 3-4 godziny po ostatnim posiłku lub zupełnie na czczo w przypadku wizyt z samego rana (nie dotyczy osób cierpiących na choroby wykluczające możliwość bycia na czczo podczas badania, np. cierpiących na cukrzycę). 

Nie powinno się pić alkoholu na 12 godzin przed wykonywaniem analizy i ograniczyć napoje zawierające kofeinę.

Nie zaleca się wykonywać bardzo intensywnej aktywności fizycznej w dniu badania.

Należy skorzystać z toalety na 30 minut lub bezpośrednio przed badaniem.

Pomiar odbywa się na boso – zachęcamy do komfortowego ubioru umożliwiającego sprawne zdjęcie butów oraz skarpetek i nie używania w dniu badania kremu do stóp. 

Do badania konieczne jest zdjęcie metalowej biżuterii, która mogłaby zaburzać przepływ prądu. 

 

Wykorzystanie metody bioimpedancji elektrycznej oznacza, że przez ciało płynie prąd o niskim natężeniu, który jest przez pacjenta niewyczuwalny i jest całkowicie bezpieczny. Istnieją jednak przeciwwskazania do jego wykonania w przypadku:

  • Osób z padaczką

  • Osoby mające rozrusznik serca i metalowe implanty

  • Kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki

Średnia ocena: Brak ocen