Ciśnienie krwi - dlaczego należy badać ciśnienie i jak przygotować się do badania

  • Adam Właszczuk

  • Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Dlaczego należy badać ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze to najczęściej występująca choroba związana z wiekiem, choruje na nią ponad miliard ludzi na świecie. 

Nadciśnienie tętnicze to choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi, czyli ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub wyższej. Chorobę tę rozpoznaje się na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia krwi, wykonywanych zazwyczaj w kilkudniowych odstępach.

Nadciśnienie tętnicze na ogół przez długi czas nie powoduje dolegliwości lub objawia się tylko bólem głowy lub łatwością męczenia się,  rozwija się skrycie i po latach prowadzi do rozwoju poważnych chorób np. zawału lub niewydolności serca, udaru mózgu, tętniaka aorty, niewydolności nerek, utraty wzroku czy demencji.

Na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Ciśnienie tętnicze mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg), a podczas pomiaru uzyskuje się dwie liczby, oznaczające ciśnienie skurczowe (pierwsza liczba) i rozkurczowe (druga liczba). 

Co najmniej 30 minut przed wykonaniem pomiaru pacjent powinien powstrzymać się od spożywania kawy, palenia papierosów i przyjmowania innych substancji stymulujących.

Średnia ocena: 5.00