Celem projektu jest weryfikacja zastosowania ćwiczeń o różnym charakterze dla spowolnienia i poprawy jakości procesu starzenia układów: kostno-stawowego, nerwowego, krążeniowo-oddechowego, immunologicznego i hormonalnego u osób powyżej 45 roku życia.
Technika Pilates ze względu na specyficzny charakter ćwiczeń może stanowić korzystną formę oddziaływania na procesy starzenia się. Ćwiczenia Pilatesu kształtują mechanizmy związane z kontrolą postawy, poprawą równowagi i związaną z tym redukcję upadków. Korzystnie wpływają na tworzenie i utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych, propriocepcję oraz wzmacnianie i uelastycznianie aparatu ruchu. Ponadto, mogą kształtować prawidłowe zachowania behawioralne. Ćwiczenia Pilatesu wykonywane są powoli, z pełną precyzją, kontrolą, znajomością celu i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Spełniają warunki wszechstronności, a także posiadają ogromne możliwości w zakresie dostosowania programu do indywidualnych możliwości osób ćwiczących. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania Pilatesu w różnych grupach wiekowych, a także u osób posiadających różnego rodzaju ograniczenia. Zumba to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Jest to trening wytrzymałościowy o charakterze interwałowym. Obejmuje ruch dużych grup mięśniowych w celu zapewnienia wytrzymałości tlenowej, a także wzmocnienie siły i elastyczności mięśni. W przypadku osób posiadających przeciwwskazania do intensywnych wysiłków stosuje się tzw. Zumbę Gold. Zumba może być stosowana do zapobiegania chorobom związanym ze stylem życia, np. cukrzycy i otyłości. Korzystnie wpływa na wydolność sercowo-naczyniową, funkcje układu oddechowego oraz układ nerwowy począwszy od poprawy pamięci po wzmocnione połączeń neuronalnych. Odnotowano również pozytywny wpływ Zumby na masę ciała, BMI, masę tkanki tłuszczowej i profil hormonalny.
W planowanym projekcie badawczym zostanie przeprowadzony cykl zajęć praktyczno-teoretycznych. Program będzie obejmować ćwiczenia Pilatesu wykonywane na matach zgodnie z założeniami Międzynarodowej szkoły Michaela Kinga. Dodatkowo planowane jest zastosowanie przyrządów i przyborów Pilates, umożliwiających wzmocnienie mechanizmów stawu skokowego i bioder w celu zwiększenia efektów treningowych dla kształtowania stabilności posturalnej. Treningi Pilatesu oraz Zumby zostaną przeprowadzone przez instruktorów posiadających uprawnienia do prowadzenia zajęć oraz aktualną licencję. Ponadto, osoby zakwalifikowane do grup porównawczych będą mogły uczestniczyć w zajęciach alternatywnych tj.: trening siłowo-wytrzymałościowy, Aqua Fitness czy taniec.