dr hab. Ilona Pokora

PRZEWIJAJ ABY PRZEGLĄDAĆ WPISY

AKTUALNIE JESTEŚ TU:

dr hab. Ilona Pokora

Doktor nauk biologicznych oraz dr hab. nauk o kulturze fizycznej, profesor AWF. W swojej działalności naukowej początkowo zajmowała się problematyką termoregulacji u zwierząt, a następnie funkcjonowaniem mechanizmu termoregulacji u ludzi, szczególnie podczas różnych form aktywności fizycznej. Prowadziła także badania dotyczące wpływu diet o zróżnicowanej podaży węglowodanów, sodu, wartości energetycznej oraz zajmowała się oceną efektywności uzupełniania strat płynów i elektrolitów podczas i po zakończeniu aktywności fizycznej, często w powiązaniu z analizą funkcjonowania mechanizmu termoregulacji, występowaniem zaburzeń cieplnych czy gospodarki wodno-elektrolitowej podczas i po zakończeniu wysiłku fizycznego.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła studia dzienne na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, uzyskując tytuł magistra biologii, o specjalizacji z zakresu fizjologii zwierząt i człowieka. Kiedyś pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a obecnie Akademii Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach, na stanowisku profesora.
Członkini Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego (PTF), a od 2017 roku przewodnicząca śląskiego oddziału tej organizacji oraz członkini Zarządu Głównego PTF. Aktywnie działa również w Polskim Towarzystwie Krioterapii.
Prywatnie jest żoną oraz matką dorosłej już córki Patrycji. Jej hobby to żeglarstwo i kynologia, ze szczególną atencją do psów myśliwskich.